logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki

  • A
  • A+
  • A++

O nas

Drukuj

"Środa z profilaktyką" - Słodkie uzależnienie

12.08.2020

Słodki to pierwszy smak, jaki poznajemy w życiu. Towarzyszy człowiekowi od urodzenia, gdy tylko noworodek zaczyna ssać mleko matki, które rozpoznaje jako słodkie. Ilość cukru, jaką będzie spożywał w dorosłości, zależy w dużej mierze od nawyków żywieniowych utrwalonych w pierwszych latach życia.

Czy cukier uzależnia?
Spożywanie cukru daje szybki zastrzyk energii i wpływa na wydzielanie hormonów szczęścia tj. endorfin, dopaminy i serotoniny. Poprawia się dzięki temu samopoczucie a mózg dostaje więcej sił do pracy. Niestety działanie cukru jest bardzo krótkotrwałe i wraz z wpływem wydzielania insuliny poziom glukozy w krwi obniża się, a razem z nim spada energia.

Ile cukru zjadamy rocznie? Ilu Polaków ma nadwagę? Jakie są najważniejsze konsekwencje zdrowotne spożywania nadmiaru cukru? Odpowiedź na te pytania znajdą Państwo w poniższej broszurze.

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, w którym o Profilaktyce uzależnień: cukier&energetyki wypowiada się dr hab. n. med. prof. UM Andrzej Kędzia. Specjalista pediatrii oraz endokrynologii i diabetologii

Pliki do pobrania:

ULOTKA_SLODKIE_UZALEZNIENIE.pdf

Wszystkie aktualności