logo obrazek Narodowy Fundusz Zdrowia - Śląski Oddział Wojewódzki

 • A
 • A+
 • A++

O nas

Drukuj

Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, jak bezpiecznie żyć w czasie COVID-19

04.09.2020

Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął emisję filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii". W ramach tego cyklu zaproszeni eksperci m.in. rozprawią się z fake newsami dotyczącymi koronawirusa, podpowiedzą, jak się przed nim chronić, jak bezpiecznie się leczyć oraz jak w nowej rzeczywistości zadbać o zdrowie i kondycję.

Cykl filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii" składa się z 10 odcinków. Każdy z nich został poświęcony innej sferze życia, na którą wpłynęła epidemia COVID-19. Filmy odpowiadają na pytania nurtujące każdego z nas. Dzięki nim wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się m.in. jak bezpiecznie się leczyć, gdzie szukać pomocy w razie nagłego zachorowania, jak minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, jak podróżować, jak zadbać o zdrowie i kondycję.

Eksperci o koronawirusie

Do współpracy przy tworzeniu cyklu zaproszono szerokie grono ekspertów. W odnalezieniu się w niełatwej, nowej rzeczywistości pomogą m.in. Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta; prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz dr Paweł Grzesiowski, immunolog, specjalista ds. kontroli zakażeń, a także znani dziennikarze i przedstawiciele organizacji non-profit: Ewa Błaszczyk czy Tomasz Rożek. Stałym elementem każdego filmu jest także głos pacjentów.

Bezpieczni w czasie epidemii

Premiera cyklu „Bezpieczni w czasie epidemii" odbyła się 2 września. W pierwszym odcinku specjaliści rozprawili się z fake newsami dotyczącymi COVID-19, pokazali również, gdzie szukać wiarygodnych informacji, opartych na dowodach naukowych. Kolejne filmy będą publikowane w cyklu tygodniowym.

Oto plan emisji odcinków:

 1. Wiedza oparta na faktach
 2. Higiena i bezpieczeństwo
 3. Jak korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)?
 4. Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?
 5. Jak korzystać z opieki szpitalnej?
 6. W zdrowym ciele zdrowy duch!
 7. Żywienie ma znaczenie!
 8. Podróże bez ryzyka
 9. Praca w nowej rzeczywistości
 10. Nasza odpowiedzialność

Wszystkie odcinki cyklu zostaną wyemitowane na kanale Akademii NFZ w serwisie YouTube. Żeby obejrzeć film, wystarczy w wyszukiwarkę serwisu wpisać hasło „Akademia NFZ" i z listy wybrać interesujący nas materiał. Przedsięwzięciu patronują Ministerstwo Zdrowia oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny.

Telefoniczna Informacja Pacjenta - pewna i wiarygodna

Filmy poświęcone bezpieczeństwu podczas epidemii są kolejnym elementem edukacyjnych i prospołecznych działań Narodowego Funduszu Zdrowia w dobie COVID-19. Pierwszym z nich było wykorzystanie Telefonicznej Informacji Pacjenta - całodobowej, bezpłatnej infolinii NFZ, działającej pod nr. tel. 800 190 590 - jako jednego z głównych, wiarygodnych źródeł informacji o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem. Dowiesz się z niego też, gdzie znajdziesz najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz jak się z nimi skontaktować.

Do dyspozycji pacjentów jest również czat z konsultantem oraz obsługa w językach angielskim, rosyjskim i ukraińskim, a także wideorozmowa z tłumaczem języka migowego.

Więcej na stronie https://www.nfz.gov.pl/kontakt/telefoniczna-informacja-pacjenta/

#MaskujSię

Fundusz równolegle prowadzi również kampanię społeczną #MaskujSię, przypominającą o konieczności zachowania dystansu i stosowania maseczek zakrywających usta i nos. Autorem hasła #MaskujSię jest znany rysownik Henryk Sawka, a w akcję zaangażowali się lekarze, naukowcy, artyści, dziennikarze czy sportowcy.

Nosząc maseczkę, która zakrywa nos i usta, lub przyłbicę, chronimy siebie i innych przez zakażeniem koronawirusem.

Podstawowymi zasadami bezpieczeństwa są także dezynfekcja rąk i jeżeli to możliwe, omijanie dużych skupisk ludzi.

W Internecie jest sporo filmów ze wskazówkami, jak prawidłowo myć ręce. Warto przypomnieć, w jaki sposób to robić, by ochronić się przed przedostaniem się koronawirusa na nasze dłonie:

 • myj ręce ok. 30 sekund,
 • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,
 • nabierz tyle mydła, aby pokryło całą powierzchnię dłoni,
 • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni, pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
 • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków,
 • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Myjąc ręce w miejscu publicznym, staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, ponieważ mogą znajdować się na nich wirusy i bakterie.

Pliki do pobrania:

Strona Śląskiego OW w Dzienniku Zachodnim - wydanie z dnia 4 września 2020 roku - Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada, jak bezpiecznie żyć w czasie COVID-19

Wszystkie aktualności